ro
 
Marți, 16. Iunie 2026.

S-au încheiat Zilele Sfântu Gheorghe – ediția a 32-a

13.05.2025

Duminică, ediția a 32-a a Zilelor Sfântu Gheorghe s-a încheiat cu concerte spectaculoase și un foc de artificii impresionant. Organizatorii consideră că seria de evenimente, desfășurată pe parcursul a 18 zile – o durată fără precedent – a fost un succes și au anunțat că ediția din 2026 va avea loc în perioada 24 aprilie – 3 mai.

Pentru prima dată, Zilele Sfântu Gheorghe s-au desfășurat în paralel cu un alt eveniment major.

Sfântu Gheorghe a demonstrat că este capabil să organizeze simultan un Campionat Mondial de Hochei pe Gheață și o sărbătoare a orașului întinsă pe aproape trei săptămâni – două provocări de amploare pentru o comunitate de această dimensiune, cu atât mai mult cu cât totul s-a petrecut în mijlocul unei campanii electorale decisive. 

„Le mulțumesc locuitorilor orașului pentru participare, înțelegere și răbdare – fără ele, toate acestea n-ar fi fost posibile. Le mulțumesc și susținătorilor, organizatorilor și voluntarilor, datorită cărora orașul nostru a găzduit în același timp cel mai important eveniment sportiv din istoria locală și cea mai lungă ediție a Zilelor Sfântu Gheorghe”, a declarat primarul Antal Árpád.

Deși cele două evenimente s-au suprapus, aproape toate spectacolele din Săptămâna Culturală s-au desfășurat cu sala plină.

În ciuda vremii reci, peste zece mii de persoane au participat zilnic la concertele de pe Scena Principală.

„Am avut cea mai aglomerată zi de vineri din istoria Zilelor Sfântu Gheorghe – niciodată nu am avut atâția spectatori în prima zi a weekendului festivalului”, a declarat Dancs Zsolt, responsabilul de program al Scenei Principale.

Târgul meșteșugarilor a bătut recordul de participare, cu 220 de expozanți, la care s-au adăugat producătorii locali din zona Curtea Vinului. Aceasta și-a păstrat popularitatea, iar vizitatorii au fost răsfățați cu muzică de calitate pe măsura vinurilor servite. Bucuria a fost mare și pentru cei mici, care nu s-au lăsat descurajați de vremea capricioasă și au participat în număr mare la activitățile din Orăşelul Copiilor. Și în zona Scenei Comunităţii a fost aglomerație – publicul nu doar că a aplaudat trupele locale, ci i-a susținut cu căldură și pe artiștii cu dizabilități din cadrul Outsider Music Fest. Atmosfera dintre cele patru scene a fost animată de muzicienii de stradă, care au întreținut buna dispoziție.

Baza Tineretului a atras aproximativ șase mii de participanți. Ca în fiecare an, programul dedicat tinerilor a fost gândit și organizat de tineri – consilii ale elevilor, reviste și posturi de radio școlare au contribuit activ la evenimentul care a celebrat expresia de sine. Zona de relaxare („chill zone”) a fost locul preferat pentru întâlniri și socializare, iar momentele petrecute acolo au devenit parte integrantă a festivalului. Au fost și activități profesionale consistente: opt conferințe și 12 ateliere interactive au fost organizate pentru publicul interesat. Iar oferta muzicală a fost pe gustul tuturor – cinci trupe și șapte DJ au asigurat varietatea de stiluri pentru fiecare preferință.

Sistemul de pahare returnabile a funcționat foarte bine – au fost utilizate peste zece mii de pahare, dar practic nu a rezultat deșeu de acest tip, ceea ce a redus semnificativ amprenta ecologică a evenimentului.

„Simt că recitalul corului Madrigal din deschidere și concertul Gipsy Kings din închidere au încadrat perfect ediția din acest an a Zilelor Sfântu Gheorghe. Ambele formații – în stiluri complet diferite – au reprezentat arta adevărată, în care nu spectacolul exterior contează, ci muzica curată, venită din inimă”, a spus Knop Ildikó, coordonatoarea evenimentului, care deja lucrează la următoarea ediție a sărbătorii orașului, programată pentru perioada 24 aprilie – 3 mai 2026.

Contract istoric: şase clădiri ale fostei fabrici de ţigarete din Sfântu Gheorghe devin Casă de joacă științifică
15.06.2026

Primăria Sfântu Gheorghe a semnat finanțarea europeană pentru restaurarea integrală a șase clădiri monument istoric și transformarea lor într-un spaţiu al viitorului

MindFormers – ediţia a 2-a: În septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe se umple din nou de viață și de gânduri orientate spre viitor
11.06.2026

În perioada 16–19 septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe va fi din nou populată, fiind organizată cea de-a doua ediție a evenimentului MindFormers, al cărui scop este să gândim împreună despre viitor, inovare, tehnologie, sustenabilitate și despre schimbările care profilează deja următoarele decenii.

Noaptea Mișcării revine pentru a doua oară la Sfântu Gheorghe – participanții sunt așteptați cu experiențe sportive gratuite
10.06.2026

Pe 12 iunie, vineri, pentru o singură noapte, mișcarea și experiențele comunitare vor fi în centrul atenției la Sfântu Gheorghe, unde, în cadrul programului Noaptea Mișcării, cei interesați vor putea alege dintre peste șaisprezece discipline sportive și numeroase forme de mișcare recreativă.

Expoziţia interactivă „Ziua inventatorilor maghiari”, organizată în fosta fabrică de ţigarete
09.06.2026

Cu ocazia Zilei Inventatorilor Maghiari are loc a cincea ediţie a expoziţiei, eveniment care va avea loc în perioada 11–13 iunie în clădirea fostei fabrici de ţigarete

Restricții de circulație din cauza Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRUN
08.06.2026

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 12 iunie, și sâmbătă, 13 iunie vor avea loc restricții de circulație în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRUN.