ro
 
Sâmbătă, 27. Iunie 2026.

Primarul Antal Árpád a prezentat un raport privind situația taxelor şi impozitelor locale din Sfântu Gheorghe

03.02.2026

Primarul mun. Sfântu Gheorghe, Antal Árpád, a susținut o conferință de presă în cadrul căreia a prezentat un raport despre situația taxelor și impozitelor locale din municipiu, informând totodată despre problemele rezolvate și cele aflate încă în curs de soluționare.

Primarul a făcut și o retrospectivă, amintind că în decembrie 2025 Guvernul a modificat semnificativ legislația privind taxele locale: „Atunci existau multe necunoscute în acest sens, iar în realitate, în luna ianuarie ne-am confruntat cu faptul că ceea ce guvernul a comunicat în decembrie, anume o creștere de 70% în cazul locuințelor, a rezultat în multe cazuri într-o majorare de 170% sau chiar 200%” – a declarat edilul.

În urma consultărilor, Primăria Sfântu Gheorghe a identificat 5 probleme principale, primarul prezentând stadiul soluționării acestora. Majoritatea problemelor sunt deja rezolvate, iar pentru restul sunt pregătite mai multe scenarii, a căror aplicare depinde de deciziile guvernamentale de la București, Ministerul Finanțelor condiționând adoptarea hotărârii de Consiliu Local de o decizie centrală.

  1. Situația persoanelor cu dizabilități

O problemă apărută a fost eliminarea scutirilor pentru persoanele cu dizabilități. „Am afirmat din primul moment că nu considerăm acest lucru echitabil. Tocmai de aceea, UDMR solicită oficial prim-ministrului ca guvernul să revină asupra acestei chestiuni și să corecteze această nedreptate. Cerem guvernului să permită acordarea facilităților, astfel încât acești oameni să nu fie nevoiți să plătească impozitul” – a declarat primarul Antal Árpád. 

Primăria Sfântu Gheorghe a decis să compenseze la nivel local facilitățile fiscale eliminate de guvern, însă, din păcate, acest lucru se poate face doar după achitarea impozitului. Consiliul Local a aprobat astăzi o posibilitate de sprijin financiar de maximum 1.000 de lei pentru persoanele cu handicap grav sau accentuat, sumă care acoperă impozitul pe locuință, teren și mașină. Cererile pot fi depuse începând cu 1 martie, dar doar după achitarea taxelor locale, pentru restituirea sumelor plătite.

  1. Impozitul pe clădiri și terenuri pentru persoane fizice

În Sfântu Gheorghe, impozitul pe terenuri și clădiri pentru persoanele fizice a fost anul trecut la nivelul minim permis de lege și a rămas la fel și în acest an. Deși cota a rămas la nivelul minim legal, cetățenii au constatat totuși o creștere a impozitului, aceasta fiind consecința deciziei guvernamentale din decembrie, care a generat și o mare parte dintre nemulţumiri.

  1. Situația garajelor

„Am înțeles mesajul oamenilor. Anul 2026 nu este anul în care bugetul familiei să permită renovarea garajelor, de aceea am scos acest subiect de pe ordinea de zi, așa cum am promis” – a subliniat primarul. 

Reprezentanții primăriei au luat deja legătura cu aproximativ 90% dintre cei 680 de proprietari de garaje, pentru a formula o poziție comună care să reglementeze situația garajelor din Sfântu Gheorghe pentru viitor, începând cu anul 2027.

  1. Impozitele persoanelor juridice

În cazul persoanelor juridice, în ceea ce privește impozitul pe clădiri, nu au existat modificări în 2026, Primăria Sfântu Gheorghe calculând cu același coeficient acceptat de comun acord cu antreprenorii locali în urmă cu 13 ani. Astfel, pentru clădiri, sistemul de ajutor de minimis, funcțional de 13 ani, rămâne în vigoare. Mai mult, Primăria sprijină firmele locale prin creșterea valorii minime de rambursare de la 33% la 40% în cadrul sistemului de minimis pentru clădiri. 

În cazul terenurilor, în urma consultărilor cu reprezentanții mediului de afaceri, s-a convenit asupra a două scenarii. Scenariul A: Dacă se ia decizia la București și devine posibil, se va reveni la impozitele anterioare. Scenariul B: Dacă nu apare decizia solicitată de Ministerul Finanțelor, programul de minimis va fi extins astfel încât firmele locale să își recupereze banii până la nivelul minim de impozitare. În acest caz, diferența de impozit va fi suportată doar de companiile multinaționale, sumă considerată în acest an ca o taxă unică de solidaritate. 

Antal Árpád a salutat și a considerat foarte importantă decizia prin care, săptămâna trecută, s-a reînființat Consiliul Consultativ al Antreprenorilor din Sfântu Gheorghe, creat din nou de cele trei organizații reprezentative ale oamenilor de afaceri din oraș. Acest consiliu a funcționat și în trecut, colaborarea cu autoritățile locale fiind una eficientă.

  1. Autoturisme hibrid și impozitul auto general

Și în cazul autoturismelor hibrid există două scenarii: dacă la București se ia decizia solicitată oficial de UDMR, prin care guvernul să permită autorităților locale să revină asupra deciziei din decembrie și să poată modifica impozitele între minim și maxim înainte de aprobarea bugetului, atunci Primăria Sfântu Gheorghe va face această modificare. Pentru mașinile hibrid, acest lucru înseamnă reducerea impozitului la minim. În lipsa acestei decizii, Primăria va compensa impozitul proprietarilor de mașini hibrid prin acordarea de tichete de combustibil, până la nivelul minim. 

În cazul impozitului auto general, angajamentul Primăriei este de a aduce taxele cel mult la nivelul celor din 2025; totodată, edilul a precizat că există cazuri unde s-au stabilit din start impozite mai mici pentru anumite vehicule față de anul trecut. Dacă cadrul legislativ nu va permite modificarea în următoarele 1-2 săptămâni, primăria își asumă compensarea creșterilor din acest an prin acordarea unor reduceri în anul fiscal 2027.

Primarul Antal Árpád asigură populația că autoritățile locale fac toate demersurile legale și administrative posibile pentru a atenua efectele negative ale deciziilor luate de guvern în decembrie anul trecut, urmând ca populația să fie informată despre evoluția situației. Edilul a subliniat că taxele pentru anul 2027 vor fi adoptate cu siguranță înainte de 1 mai, deci încă din luna aprilie, după o amplă consultare, pentru ca anul viitor să fie mai predictibil pentru toată lumea.

Știință și relaxare într-un singur loc: ce ne va aştepta în noul centru științific care se construiește în fosta fabrică de țigarete?
26.06.2026

Sfântu Gheorghe a ajuns la o nouă piatră de hotar, deoarece șase clădiri de patrimoniu industrial din cadrul fostei fabrici de țigarete, aflate în prezent în stare de degradare și neutilizate, vor găzdui în viitorul apropiat un centru educațional și științific.

Nimeni nu este lăsat în urmă!
25.06.2026

Se lansează programul „Assisto 65+ Servicii Integrate” în Sfântu Gheorghe

Terenurile de sport școlare pot fi folosite și în timpul vacanței de vară la Sfântu Gheorghe
25.06.2026

Pentru a sprijini un stil de viață sănătos, în consultare cu instituțiile de învățământ locale, pistele de alergare și terenurile de sport din curțile școlilor vor rămâne deschise și pe perioada vacanței, astfel încât oricine le poate folosi – cu respectarea regulamentului intern al instituțiilor – și în timpul vacanței de vară.

Proiect de normalitate la Sfântu Gheorghe: statuia lui Mihai Eminescu va fi amplasată în oraș
24.06.2026

Primarul Antal Árpád și președintele PNL Covasna, Olimpiu Floroian, au anunțat demararea proiectului, ca urmare a unui acord menit să restabilească punțile de comunicare cu comunitatea românească locală, rămasă fără reprezentare în Consiliul Local după alegerile din 2024

Sâmbătă vor fi date în folosinţă bărcile şi hidrobicicletele de pe Lacul din zona Gării
23.06.2026

În weekend va începe şi un nou sezon la Ştrandul din Sfântu Gheorghe