ro
 
Sâmbătă, 13. Septembrie 2025.

Oportunitate de mobilitate internațională pentru formații și compozitori!

18.03.2021

Orașul Veszprém, care a câștigat titlul de Capitală Europeană a Culturii, anunță o oportunitate de ofertare i-Portunus. În calitate de partener internațional al Veszprém, Municipiul Sfântu Gheorghe va avea ocazia să participe la proiect.

Concursul oferă oportunități financiare pentru mobilitate internațională, concerte și colaborări pentru orchestre și artiști care operează în domeniul muzicii populare, muzicii clasice și jazz.

Aşteptăm înscrieri de la formaţii şi persoane fizice care au împlinit vârsta de 18 ani și sunt active în domeniile muzicale enumerate mai sus.

Termenul limită de pre-aplicare este 31 martie 2021.

Pentru a aplica în prealabil, trebuie să trimiteți un material introductiv și o înregistrare la viola.makai@sepsi.ro.

Apel oficial pentru propuneri AICI.

Pentru mai multe informații, sunați la  0711 909 088.

Până pe 15 septembrie se mai pot înscrie cuplurile din Sfântu Gheorghe care anul acesta împlinesc 50 sau 60 de ani de căsnicie!
11.09.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe îi felicită în fiecare an pe soții care celebrează nunta de aur sau nunta de diamant.

Pe 15 septembrie încep nominalizările pentru a doua ediţie Best of Sepsi
11.09.2025

Primăria Sfântu Gheorghe doreşte să descopere şi să premieze eroii de zi cu zi ai oraşului

Încep lucrările de mondernizare pe strada Mică
09.09.2025

În perioada 11 septembrie 2025 – 8 februarie 2026 se vor efectua lucrări ample de modernizare a infrastructurii

Precizări oficiale privind noile cărți de identitate: CEI și CIS, diferențe și utilizare
05.09.2025

În spațiul public au fost vehiculate recent informații eronate cu privire la documentele de identitate aflate în prezent în circulație. Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor consideră necesar să facă următoarele precizări, pentru corecta informare a opiniei publice.

Lunar Eclipse – primul eveniment al clubului MindFormers
04.09.2025

Spectacol astronomic și atmosferă de Chill Zone pe 7 septembrie în curtea fostei fabrici de ţigarete