ro
 
Marți, 23. Iunie 2026.

Începe amenajarea laboratorului de testare COVID-19 la Sfântu Gheorghe

03.04.2020

Consiliul Județean Covasna, întrunit joi în ședință extraordinară, a modificat și a rectificat bugetul Spitalului Județean, a inițiat un program special dedicat medicilor de familie din județ și a hotărât ca în perioada următoare să-şi desfăşoare şedinţele  prin mijloace electronice.

Pornind de la situația creată de pandemie, Consiliul a modificat bugetul Spitalului Județean de Urgență „Dr. Fogolyán Kristóf”, punând la dispoziție 1.258.000 lei. Aceste modificări sunt necesare  pentru a achiziționa, în prima fază, 2000 de teste rapide și 1000 de teste PCR, dar au fost suplimentate și cheltuielile pentru materialele sanitare și de protecție – halate, combinezoane, măști, mănuși, dezinfectanți, uniforme și echipamente de protecție  etc. Suma conține cele 300 de mii de lei necesare pentru amenajarea laboratorului de testare COVID-19, care  urmează să ajungă în Sfântu Gheorghe, fiind nevoie de un imobil special amenajat, cu mai multe săli separate – a explicat președintele Consiliului Județean Covasna, Tamás Sándor.  Spitalul Județean a solicitat și includerea în bugetul de venituri și cheltuieli al instituției a sumei de 120 mii lei, în urma alocării fondurilor din bugetul Ministerului Sănătății.

Consiliul Județean Covasna va aloca 150 mii lei pentru finanțarea acțiunii „Prevenirea răspândirii COVID-19 în județul Covasna – Siguranța cetățenilor, siguranța medicilor de familie,” în parteneriat cu Direcția de Sănătate Publică Covasna. În județ lucrează 103 de medici de familii, pentru care – la cererea Colegiului Medicilor – se vor asigura pachete care conțin materialele sanitare și de protecție.   

O decizie importantă a fost şi punerea la dispoziție a camerelor de la  Centrul de Educaţie a Adulţilor din Arcuş,  pentru repausul între ture sau gărzi a personalului Spitalului Județean de Urgență Dr. Fogolyán Kristóf Sfântu Gheorghe.

La finalul ședinței, consilierii județeni, împreună cu conducerea au decis să doneze câte 1000 de lei pentru Fundația Spitalului Județean. ”Trăim o perioadă grea, când e benefic orice ajutor. Mulțumim colegilor noștri din cadrul Consiliului Județean, dar și întreprinzătorilor, ONG-urilor, persoanelor private din județ, pentru că au demonstrat ce înseamnă solidaritatea  și fiecare ajută cum și unde poate” – a subliniat Tamás Sándor.

Biroul de presă al Consiliului Județean Covasna

 

Măsuri active pentru gestionarea prezenței urșilor în zonele locuite din Sfântu Gheorghe
22.06.2026

Un exemplar a fost recoltat în weekend de pe strada Fermei, iar pe Lunca Oltului a fost montată o capcană

Noaptea Muzeelor la Colecția Publică Cinegetică
18.06.2026

Colecția Publică Cinegetică se alătură ediției din acest an a evenimentului Noaptea Muzeelor, organizată în data de 20 iunie 2026. Între orele 17:00 și 22:00, instituția îi așteaptă pe vizitatori cu un program diversificat, dedicat naturii, artei și cunoașterii științifice.

Noaptea Muzeelor 2026
16.06.2026

În noaptea de sâmbătă, 20 iunie, luminile vor rămâne aprinse din nou în spațiile expoziționale din Sfântu Gheorghe: Centrul de Artă din Transilvania, Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA și  Muzeul Național Secuiesc

Contract istoric: şase clădiri ale fostei fabrici de ţigarete din Sfântu Gheorghe devin Casă de joacă științifică
15.06.2026

Primăria Sfântu Gheorghe a semnat finanțarea europeană pentru restaurarea integrală a șase clădiri monument istoric și transformarea lor într-un spaţiu al viitorului

MindFormers – ediţia a 2-a: În septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe se umple din nou de viață și de gânduri orientate spre viitor
11.06.2026

În perioada 16–19 septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe va fi din nou populată, fiind organizată cea de-a doua ediție a evenimentului MindFormers, al cărui scop este să gândim împreună despre viitor, inovare, tehnologie, sustenabilitate și despre schimbările care profilează deja următoarele decenii.