ro
 
Marți, 23. Iunie 2026.

Zilele Sfântu Gheorghe au fost anulate, transportul public va fi suspendat, iar locurile de joacă vor fi închise

23.03.2020

Primăria Sfântu Gheorghe face tot posibilul pentru a preveni răspândirea coronavirusului, astfel că introduce noi măsuri la nivelul oraşului. Transportul public se suspendă, se închid „Piaţa Ruşilor” și locurile de joacă, ajutăm persoanele în vârstă în cooperare cu organizaţii civile, iar cea mai mare sărbătoare a oraşului – Zilele Sfântu Gheorghe – a fost anulată.

Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă (CLSU) de la nivelul Municipiului Sfântu Gheorghe a hotărât luni adoptarea unor noi măsuri, care vor intra în vigoare începând cu data de 24 martie 2020, și vor rămâne în vigoare pe toată durata stării de urgență.

În acest sens, CLSU a decis că se suspendă cursele regulate cu autobuze de transport local de călători pe teritoriul Municipiului Sfântu Gheorghe, efectuate de operatorul Multi-Trans.

De asemenea, se suspendă activitatea pieței din spatele magazinului Supeco cunoscută ca „Piața Ruşilor”, şi se interzice accesul persoanelor la spațiile de joacă publice amenajate pe teritoriul Municipiului Sfântu Gheorghe, indiferent de administratorii acestora.

În plus, potrivit deciziei Primăriei Sfântu Gheorghe, băncile din parcuri şi din spaţiile publice vor fi eliminate pentru a se asigura că toată lumea rămâne acasă pentru a-și proteja propria sănătate.

Cu această ocazie, vă anunţăm şi decizia luată de organizatorii Zilelor Sfântu Gheorghe de a anula ediţia programată pentru perioada 24 aprilie – 3 mai. Din banii alocaţi evenimentului, Primăria va achiziţiona echipamente de protecţie pentru medicii de familie şi pentru toate organizaţiile şi voluntarii care au activităţi pentru comunitate în această perioadă.

Autorităţile locale acordă o atenție deosebită şi persoanelor în vârstă, astfel că împreună cu mai multe organizaţii civice au lansat un serviciu comunitar, al cărui scop este livrarea de pachete care conțin produse alimentare de bază și produse de igienă persoanelor în vârstă din oraș şi celor care nu își pot părăsi casele. În completare, medicii stomatologi ajută la preluarea şi livrarea medicamentelor pe bază de rețetă celor care au nevoie.

„Toate resursele noastre sunt îndreptate către siguranța și sănătatea oamenilor. Sunt convins că dacă avem grijă unii de alţii, dacă acționăm responsabil, vom depăși aceste momente dificile. Stai acasă, salvează vieţi!”, este mesajul primarului Antal Árpád.

 

Măsuri active pentru gestionarea prezenței urșilor în zonele locuite din Sfântu Gheorghe
22.06.2026

Un exemplar a fost recoltat în weekend de pe strada Fermei, iar pe Lunca Oltului a fost montată o capcană

Noaptea Muzeelor la Colecția Publică Cinegetică
18.06.2026

Colecția Publică Cinegetică se alătură ediției din acest an a evenimentului Noaptea Muzeelor, organizată în data de 20 iunie 2026. Între orele 17:00 și 22:00, instituția îi așteaptă pe vizitatori cu un program diversificat, dedicat naturii, artei și cunoașterii științifice.

Noaptea Muzeelor 2026
16.06.2026

În noaptea de sâmbătă, 20 iunie, luminile vor rămâne aprinse din nou în spațiile expoziționale din Sfântu Gheorghe: Centrul de Artă din Transilvania, Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA și  Muzeul Național Secuiesc

Contract istoric: şase clădiri ale fostei fabrici de ţigarete din Sfântu Gheorghe devin Casă de joacă științifică
15.06.2026

Primăria Sfântu Gheorghe a semnat finanțarea europeană pentru restaurarea integrală a șase clădiri monument istoric și transformarea lor într-un spaţiu al viitorului

MindFormers – ediţia a 2-a: În septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe se umple din nou de viață și de gânduri orientate spre viitor
11.06.2026

În perioada 16–19 septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe va fi din nou populată, fiind organizată cea de-a doua ediție a evenimentului MindFormers, al cărui scop este să gândim împreună despre viitor, inovare, tehnologie, sustenabilitate și despre schimbările care profilează deja următoarele decenii.