ro
 
Sâmbătă, 08. August 2026.

Şcolile, grădiniţele şi corurile, invitate la Târgul de Crăciun din Sfântu Gheorghe

22.11.2019

Târgul de Crăciun este unul de tradiție în Sfântu Gheorghe, iar administrația locală organizează evenimentul în mod regulat de câțiva ani. Anul acesta Târgul de Crăciun va fi deschis în perioada 13-24 decembrie în Piața Centrală a orașului.

În cadrul evenimentului, așteptăm cu nerăbdare să primim și coruri sau grupuri de la grădinițele și școlile din orașul nostru pentru a interpreta muzică, poezie sau dansuri pe scena târgului, acordate sărbătorilor de Crăciun.

În cadrul evenimentului de 12 zile, ne dorim ca elevii şi copiii să încânte publicul cu mai multe prezentări de Crăciun.

Până pe 26 noiembrie 2019, vă invităm să ne anunţaţi intenția dvs. de a participa, numărul de participanți la program, numele persoanei care i-a pregătit și tipul și cerințele tehnice ale programului. Pentru a aplica sau a solicita mai multe informații, puteţi suna la 0737151102 sau scrieţi un e-mail la tordaisaci@gmail.com.

Organizatorii speră că activitățile grădinițelor locale, ale şcolilor şi muzicienilor vor fi pe deplin acordate spiritului sărbătorilor de iarnă.

 

 

Din 7 august, rețeaua de transport public se extinde cu noi trasee de autobuz
03.08.2026

De asemenea, din toamnă se modifică întregul sistem de parcare din Sfântu Gheorghe

Vară pe lac la Sfântu Gheorghe: Aproape 2.000 de plimbări cu barca şi hidrobicicleta în prima lună de funcţionare
31.07.2026

În prima lună de când se pot face din nou plimbări cu barca și cu hidrobicicleta pe lac, locuitorii din Sfântu Gheorghe și vizitatorii au profitat de această posibilitate de aproape 2.000 de ori. Hidrobicicletele se bucură de o popularitate mai mare, fiind utilizate de 1.800 de ori, în timp ce bărcile au fost închiriate de 200 de ori de către vizitatori.

Sfântu Gheorghe: Liniștea unui oraș mic și serviciile unui mare oraș
17.07.2026

Atractivitatea orașului Sfântu Gheorghe constă în faptul că locuitorii săi se pot bucura de liniștea unui oraș mic, beneficiind în același timp de serviciile unui mare oraș direct pe plan local.

Helikonul Ardelean 100: „Cercurile, cercurile – nu le părăsi”– Dialogul dintre imagine și cuvânt în artele vizuale ale Helikonului Ardelean
16.07.2026

Vernisajul expoziției Helikonul Ardelean 100 va avea loc marți, 21 iulie 2026, de la ora 16, în spațiul expozițional de la parterul Centrului de Artă din Transilvania. Expoziția va fi vernisată de Árpád András Antal, primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Zsolt Németh, deputat în Parlamentul Ungariei, Zsuzsanna Szebeni, directoarea Institutului Liszt din Sfântu Gheorghe, și dr. Beáta Bordás, istoric de artă.