ro
 
Sâmbătă, 08. August 2026.

Lucrările de reabilitare de pe strada Puskás Tivadar sunt suspendate

05.11.2019

Probleme neprevăzute au apărut imediat după începerea lucrărilor, de aceea modernizarea pe strada Puskás Tivadar, între strada Málik József și strada Lalelei, este momentan suspendată.

Motivul pentru oprirea lucrărilor este construcția inadecvată a vechiului sistem de canalizare, care se află la același nivel cu sistemul de drenaj. Firma de construcții s-a confruntat cu problema doar după ce a fost demontat trotuarul, întrucât nu există niciun plan din ​​anii ’70 privind rețeaua existentă sub pământ.

Un sistem inadecvat proiectat este considerat o soluție necorespunzătoare, deoarece canalizările din casele patriculare de pe o parte a străzii sunt conectate la un canal de scurgere a apei pluviale, probabil din cauza vechiului antreprenor.

Pentru că proiectantul lucrărilor actuale de modernizare completă nu știa de existența conductelor, trebuie modificate planurile existente pentru a se putea continua lucrările.

 

 

Din 7 august, rețeaua de transport public se extinde cu noi trasee de autobuz
03.08.2026

De asemenea, din toamnă se modifică întregul sistem de parcare din Sfântu Gheorghe

Vară pe lac la Sfântu Gheorghe: Aproape 2.000 de plimbări cu barca şi hidrobicicleta în prima lună de funcţionare
31.07.2026

În prima lună de când se pot face din nou plimbări cu barca și cu hidrobicicleta pe lac, locuitorii din Sfântu Gheorghe și vizitatorii au profitat de această posibilitate de aproape 2.000 de ori. Hidrobicicletele se bucură de o popularitate mai mare, fiind utilizate de 1.800 de ori, în timp ce bărcile au fost închiriate de 200 de ori de către vizitatori.

Sfântu Gheorghe: Liniștea unui oraș mic și serviciile unui mare oraș
17.07.2026

Atractivitatea orașului Sfântu Gheorghe constă în faptul că locuitorii săi se pot bucura de liniștea unui oraș mic, beneficiind în același timp de serviciile unui mare oraș direct pe plan local.

Helikonul Ardelean 100: „Cercurile, cercurile – nu le părăsi”– Dialogul dintre imagine și cuvânt în artele vizuale ale Helikonului Ardelean
16.07.2026

Vernisajul expoziției Helikonul Ardelean 100 va avea loc marți, 21 iulie 2026, de la ora 16, în spațiul expozițional de la parterul Centrului de Artă din Transilvania. Expoziția va fi vernisată de Árpád András Antal, primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Zsolt Németh, deputat în Parlamentul Ungariei, Zsuzsanna Szebeni, directoarea Institutului Liszt din Sfântu Gheorghe, și dr. Beáta Bordás, istoric de artă.