ro
 
Miercuri, 24. Iunie 2026.

Recuperare gratuită la Sfântu Gheorghe pentru copiii și tinerii cu handicap

05.07.2019

Activități de dezvoltare a motricității, kinetoterapie, masaj, hidromasaj, activități de dezvoltare cognitivă, activități de dezvoltare a comunicării, activități de dezvoltare a autonomiei personale, terapie prin muzică și dans, acestea sunt serviciile de recuperare care servesc dezvoltării și vindecării copiilor și tinerilor cu dizabilități în noul centru de recuperare care a fost inaugurat la Sfântu Gheorghe.

Implementarea proiectului în valoare totală de 400.000 euro este rezultatul unui efort colectiv: valoarea totală a investiției a fost acoperită de către Fundația SERA România, Primăria municipiului Sfântu Gheorghe a pus la dispoziție terenul, iar costurile de funcționare vor fi acoperite de Consiliul Județean Covasna, prin Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Covasna.

În cadrul evenimentului, directoarea DGASPC Covasna, Vass Mária, a evidențiat faptul că în județ încă se înregistrează un deficit de servicii pentru persoanele cu handicap, astfel că acest centru modern de recuperare, care este al cincilea din județ, umple o lacună.

„Încercăm să acoperim toată raza județului, pentru ca serviciile gratuite de acest tip să devină disponibile tuturor celor interesați. Organizăm grupuri de sprijin și programe de consiliere psihosocială pentru părinți, scopul acestora fiind acceptarea și conștientizarea handicapului” – a subliniat directoarea DGSAPC.

„Colaborarea exemplară pe care am avut-o cu ocazia înființării centrului dă dovada unei sensibilități sociale. Dacă există voință, ne putem realiza obiectivele” – a subliniat Tamás Sándor, președintele CJ Covasna, adăugând: „În calitate de administrație publică județeană, credem că este de datoria noastră să ajutăm acele familii, copii și adulți care  au nevoie de asistență de specialitate. Centrele care pot oferi aceasta asistență de specialitate au o contribuție majoră în dezvoltarea persoanelor care suferă de diferite boli, deoarece, ca și la noul centru de recuperare, psihologi, psihopedagogi, logopezi, instructori de gimnastică medicală, specialiști în balneofiziokinetoterapie, maseuri și asistenți medicali stau la dispoziția persoanelor interesate.”

Centrul de recuperare din Sfântu Gheorghe este al patrulea proiect al Fundației SERA România, care a fost implementat în județul Covasna. În cadrul festivității de inaugurare, managerul proiectului, Bogdan Pavel, le-a mulțumit partenerilor pentru colaborare, respectiv i-a asigurat de interesul fundației pentru continuarea activităților comune.

Centrul cu o atmosferă prietenoasă şi-a început activitatea de la 1 iulie, iar la programele organizate în clădirea de pe strada Țigaretei (lângă Biserica Krisztus Király) se poate înscrie oricine. După evaluarea psihologică, specialiștii vor elabora un program de recuperare și vor asigura servicii gratuite de recuperare.

Biroul de presă al Consiliului Județean Covasna

Foto: Kocsis B. János

 

Măsuri active pentru gestionarea prezenței urșilor în zonele locuite din Sfântu Gheorghe
22.06.2026

Un exemplar a fost recoltat în weekend de pe strada Fermei, iar pe Lunca Oltului a fost montată o capcană

Noaptea Muzeelor la Colecția Publică Cinegetică
18.06.2026

Colecția Publică Cinegetică se alătură ediției din acest an a evenimentului Noaptea Muzeelor, organizată în data de 20 iunie 2026. Între orele 17:00 și 22:00, instituția îi așteaptă pe vizitatori cu un program diversificat, dedicat naturii, artei și cunoașterii științifice.

Noaptea Muzeelor 2026
16.06.2026

În noaptea de sâmbătă, 20 iunie, luminile vor rămâne aprinse din nou în spațiile expoziționale din Sfântu Gheorghe: Centrul de Artă din Transilvania, Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA și  Muzeul Național Secuiesc

Contract istoric: şase clădiri ale fostei fabrici de ţigarete din Sfântu Gheorghe devin Casă de joacă științifică
15.06.2026

Primăria Sfântu Gheorghe a semnat finanțarea europeană pentru restaurarea integrală a șase clădiri monument istoric și transformarea lor într-un spaţiu al viitorului

MindFormers – ediţia a 2-a: În septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe se umple din nou de viață și de gânduri orientate spre viitor
11.06.2026

În perioada 16–19 septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe va fi din nou populată, fiind organizată cea de-a doua ediție a evenimentului MindFormers, al cărui scop este să gândim împreună despre viitor, inovare, tehnologie, sustenabilitate și despre schimbările care profilează deja următoarele decenii.