ro
 
Luni, 15. Septembrie 2025.

Încep lucrările de reabilitare pe strada Crângului din Sfântu Gheorghe

28.06.2019

Primăria municipiului Sfântu Gheorghe anunţă începerea lucrărilor de reabilitare a străzii Crângului. Lucrările vor fi unele ample şi vor cuprinde de la reabilitarea sistemului de apă şi canalizare, până la fundaţia şi asfaltarea străzii, dar şi modernizarea sistemului de iluminat public.

Având în vedere amploarea lucrărilor, circulaţia rutieră va fi închisă în totalitate pe strada Crângului, astfel că aproape toate străzile adiacente vor suferi modificări ale sensurilor de trafic.

Străzile Császár Bálint, Livezii, Sălciilor, Nicolae Grigorescu şi Muncitorilor, care acum sunt cu sens unic, vor deveni cu dublu sens, pentru a putea permite intrarea şi ieşirea din aceste zone. Pe aceste străzi, oprirea autoturismelor va fi interzisă, pentru a putea permite accesul pe ambele sensuri de circulaţie.

În ceea ce priveşte locurile de parcare, Primăria pune la dispoziţia locuitorilor din zonă un spaţiu de parcare provizoriu în curtea Urban Locato, între străzile Fabricii, Császár Bálint şi Crângului.

Lucrările sunt executate de SC Drumuri şi Poduri Covasna SA, iar pentru mai multe detalii despre restricţiile de circulaţie, vă rugăm să consultaţi harta alăturată.

 

Până pe 15 septembrie se mai pot înscrie cuplurile din Sfântu Gheorghe care anul acesta împlinesc 50 sau 60 de ani de căsnicie!
11.09.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe îi felicită în fiecare an pe soții care celebrează nunta de aur sau nunta de diamant.

Pe 15 septembrie încep nominalizările pentru a doua ediţie Best of Sepsi
11.09.2025

Primăria Sfântu Gheorghe doreşte să descopere şi să premieze eroii de zi cu zi ai oraşului

Încep lucrările de mondernizare pe strada Mică
09.09.2025

În perioada 11 septembrie 2025 – 8 februarie 2026 se vor efectua lucrări ample de modernizare a infrastructurii

Precizări oficiale privind noile cărți de identitate: CEI și CIS, diferențe și utilizare
05.09.2025

În spațiul public au fost vehiculate recent informații eronate cu privire la documentele de identitate aflate în prezent în circulație. Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor consideră necesar să facă următoarele precizări, pentru corecta informare a opiniei publice.

Lunar Eclipse – primul eveniment al clubului MindFormers
04.09.2025

Spectacol astronomic și atmosferă de Chill Zone pe 7 septembrie în curtea fostei fabrici de ţigarete