ro
 

A opta ediție a Târgului de Toamnă la Sfântu Gheorghe

20.09.2018

În perioada 29 -30 septembrie, în Piața Centrală a municipiului Sfântu Gheorghe, se va organiza cea de-a opta ediție a Târgului de Toamnă. La evenimentul de toamnă, axat pe tema pai-ului, organizatorii îi așteaptă pe toți cei interesați cu activități pentru copii, produse de târg, produse tradiționale și bunătăți de târg. În cursul zilei, vizitatorii se vor putea bucura de spectacole folclorice.

Anul acesta, la târg vor participa 29 de producători, 37 de meșteșugari și 5 comercianți. Asemenea anilor precedenți, organizatorii vor amplasa spațiul în același mod, iar ca noutate, vizitatorii vor fi întâmpinați de instalațiile publice din paie ale artistului Szente-Szabó Ákos. Cele două păpuși din paie și baloțile din paie își vor ocupa locul bine-meritat, contribuind la cea mai distractivă atmosferă a experienței de târg.

  Foto: Henning János

Cei mici sunt așteptați la activitățile organizate de Asociația Caritas din Alba Iulia, Crucea Roșie și Fundația Guzsalyas, respectiv la activitățile organizate de Ütő Kinga. În cadrul activităților, copiii pot colecta bănuți, pe care le pot schimba pe diferite obiecte din târg.

În cadrul evenimentului de două zile, pe scena amplasată în fața Teatrului Tamási Áron vor avea loc programe folclorice și concerte, cei mici fiind distrați chiar și de Casa dansului popular – de Benkő Éva și Formația Folker. Pe scenă vor apărea și asamblurile de dansuri populare ”Kincsek”, ”Százlábú” și ”Junii Covăsneni”, cât și grupul de dans Erdővidéki a Școlii Populare de Arte și Meserii din Sfântu Gheorghe.

Ansamblul de dansuri populare Korona din Brașov se pregătește cu dansuri germane, pe scenă pășind chiar și Eötvös Rémusz și orchestra, premiant al concursului de talente ai muzicii și dansului popular ”Felszállott a Páva ”.

Programul cultural al târgului de toamnă din acest an va fi încheiat de trupa Babra din Ungaria, care prin muzica lor vor aduce în fața publicului diferitele aspecte ale tradițiilor popoarelor slave din sud și Balcani.

Ca în fiecare an, organizatorii îi așteaptă cu drag și anul acesta pe toți cei care sunt interesați să ia parte la evenientul de toamnă organizat în perioada 29-30 septembrie.

Organizator: Casa de Cultură Kónya Ádám

Copiii sunt din nou în prim-plan: de Ziua Copilului, cei mici cuceresc Piața Centrală din Sfântu Gheorghe!
27.05.2026

Pe 1 iunie, copiii vor pune din nou stăpânire pe Piața Centrală și pe Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe.

SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. 

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.