ro
 
Marți, 16. Septembrie 2025.

S-a realizat modelarea de trafic

01.06.2018

La cererea Primăriei, la data de 23 mai, compania de specialitate din București a prezentat modelarea modificărilor de trafic referitoare la transformarea străzilor din centru să fie cu două sensuri.  Rezultatele au confirmat că traficul rutier nu ar fi mai fluent cu modificările propuse de locuitori.

Conform recomandărilor unor locuitori, ar trebuie transformată în stradă cu două sensuri strada Gábor Áron, secțiunea inferioară a străzii Váradi József și secțiunea dinspre centru a străzii Kossuth Lajos, şi ar trebuie reinstituită obligația de a acorda prioritate în intersecția străzii Ciucului cu strada Bisericii. Modelarea solicitată de Primărie a cuprins și timpul petrecut cu deplasare și așteptare în trafic, cu prezentarea posibilității formării blocajelor rutiere.

Rezultatele studiului au arătat că în cazul în care străzile menționate ar fi cu două sensuri, viteza de deplasare ar crește cu 3 kilometri pe oră, însă timpul de așteptare ar crește cu patruzeci la sută. Toate acestea s-ar întâmpla pentru că există riscul de formare a blocajelor rutiere, deoarece pe străzile cu două sensuri ar trebui dezvoltate noi situații de acordare a priorității.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Solicitarea acestui studiu s-a dovedit a fi utilă și pentru că se referă la situația curentă a traficului, și astfel compania de specialitate a măsurat starea de fapt când Primăria a deschis deja străzile Kós Károly și Lăcrimioarei pentru traficul rutier.  Cele două străzi sunt considerate părțile cu trafic mai aglomerat ale orașului, deci când au fost închise pentru perioade mai lungi din cauza lucrărilor de renovare, traficul de pe străzile centrale ale orașului a fost mai ridicat.

În cunoștința rezultatelor, Primăria nu este de acord cu reorganizarea traficului. Însă decizia finală va fi luată de comisia de transport, înființată recent. Comisia este alcătuită din reprezentanții primăriei, ai Consiliului local, ai poliției rutiere și poliției locale.

Comunicatul anterior în această temă:

Va avea loc modelarea eventualelor modificări de trafic

Până pe 15 septembrie se mai pot înscrie cuplurile din Sfântu Gheorghe care anul acesta împlinesc 50 sau 60 de ani de căsnicie!
11.09.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe îi felicită în fiecare an pe soții care celebrează nunta de aur sau nunta de diamant.

Pe 15 septembrie încep nominalizările pentru a doua ediţie Best of Sepsi
11.09.2025

Primăria Sfântu Gheorghe doreşte să descopere şi să premieze eroii de zi cu zi ai oraşului

Încep lucrările de mondernizare pe strada Mică
09.09.2025

În perioada 11 septembrie 2025 – 8 februarie 2026 se vor efectua lucrări ample de modernizare a infrastructurii

Precizări oficiale privind noile cărți de identitate: CEI și CIS, diferențe și utilizare
05.09.2025

În spațiul public au fost vehiculate recent informații eronate cu privire la documentele de identitate aflate în prezent în circulație. Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor consideră necesar să facă următoarele precizări, pentru corecta informare a opiniei publice.

Lunar Eclipse – primul eveniment al clubului MindFormers
04.09.2025

Spectacol astronomic și atmosferă de Chill Zone pe 7 septembrie în curtea fostei fabrici de ţigarete