ro
 
Miercuri, 27. May 2026.

La Sfântu Gheorghe se inaugurează statuia păsării turul

06.03.2014

Luni, 10 martie, de Ziua Libertății Secuiești,  va fi dezvelită Statuia Păsării Turul, în parcul nu demult amenajat la intersecţia străzilor  Kőrösi Csoma Sándor şi Bisericii. Pe obeliscul amplasat deja în centrul pieţei va fi pusă statuia păsării turul, opera sculptorului Sárpataki Zoltán, şi care va fi inaugurată într-un cadru festiv.

Festivitățile vor începe la ora 10.30 cu discursul domnului primar  Antal Árpád András după care, domnul Gazda Zoltán, preşedintele Asociaţiei Sepsireform, iniţiatorul amplasării statuii reprezentând pasărea turul, se va adresa publicului prezent la festivitate. După aceste discursuri,  István Ildikó, cântăreaţă de muzică folclorică va interpreta un cântec cu tema libertăţii, dumneaei fiind urmată de Corul Bărbătesc din Sfântu Gheorghe. La sfârşitul festivităţilor, Incze Zsolt, protopopul Eparhiei Reformate Sepsi va spune o rugăciune şi o binecuvântare.

Domnul Gazda Zoltán a declarat că ideea statuii turul este rezultatul unei iniţiative civile, din perioada 2008–2012, când a fost consilier în Consiliul Local. Atunci a fost căutat de cetăţeni, căci la Sfântu Gheorghe, de-a lungul istoriei, niciodată nu a existat statuie a păsării turul. Ideea a fost susţinută şi de Primărie. Iniţial, pentru realizarea sculpturii a fost solicitat un sculptor din Odorheiu Secuiesc, dar acesta nu a corespuns cerinţelor, astfel că statuia a fost creată acum opt luni de către Sárpataki Zoltán, sculptor din Miercurea Ciuc. Obeliscul a fost creat de Jakab Gyula, sculptor în piatră din Gheorgheni, iar pe faţada obeliscului pot fi citite şi rândurile scrise de poetul din Miercurea Ciuc, György Attila.

Piaţa în sine a fost amenajată prin demolarea a două case. În urmă cu câţiva ani, municipalitatea a cumpărat aceste imobile neîntreţinute, după care le-a demolat. Lucrările de construcţie şi amenajare a parcului au început în toamna anului trecut, fiind realizată şi o mică alee, iar terenul din spate a fost acoperit cu pământ fertil, aici fiind plantate arbuşti decorativi şi câţiva pomi. Băncile şi coşurile de gunoi vor fi amplasate mai târziu. La sfârşitul de săptămână au fost aprinse sistemele de iluminat ale obeliscului de piatră, şi micile lămpi amplasate sub alee.



Foto: Vargyasi Levente

SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. Organizat pe parcursul a patru zile la Sepsi Arena, evenimentul a mizat și în acest an pe apropierea de noile generații de cititori, pe consolidarea micro-comunităților culturale și pe construirea unei experiențe care depășește formatul clasic al unui târg de carte.

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.