ro
 
Duminică, 26. Octombrie 2025.

Din cauza datoriilor acumulate, 13 asociaţii de proprietari vor fi debranşate de la apa potabilă

20.06.2023

Asociaţiile respective nu şi-au respectat asumările făcute anul trecut pentru plata eşalonată a datoriilor uriaşe din ultimii ani.

Operatorul regional Gospodărie Comunală S.A. a luat decizia să înceapă debranşarea de la furnizarea apei potabile a 13 asociaţii de proprietari din Sfântu Gheorghe din cauza datoriilor uriaşe acumulate la plata întreţinerii, care au depăşit în total 1,5 milioane de lei.

Decizia vine după ce anul trecut, ca urmare a intervenţiei Primăriei, asociaţiile respective şi-au asumat în scris recuperarea eşalonată a datoriilor, lucru care însă nu s-a întâmplat decât în puţine cazuri. Dimpotrivă, în cele mai multe cazuri datoriile au crescut şi mai mult, locuitorii neachitând nici măcar facturile curente.

Astfel, începând de astăzi şi pe parcursul următoarelor zile, 13 asociaţii vor fi debranşate de la furnizarea apei potabile: Asociaţia 3E, Asociaţia 3D, Flori de Tei, Căminul, Gars-Viitorului 6, Garsoniera 5, Asociaţia de Locuinţe Progres 12, Ciucului 59, Váradi József 13, Speranţa, Prietenia, Viitorul, Zona Culturii.

Pentru că Gospodărie Comunală are date doar la nivelul Asociaţiilor de proprietari, acestora din urmă le-a fost solicitată o listă a datoriilor defalcată pe scări de bloc, pentru a nu fi debranşată întreaga asociaţie, însă doar o singură asociaţie a răspuns. În acest caz, doar 4 din 11 scări de bloc vor fi debranşate. În restul cazurilor vor fi debranşate toate scările de bloc care aparţin de asociaţiile cu datorii.

Campanie comună pentru creșterea siguranței rutiere
23.10.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe sprijină inițiativa Inspectoratului de Poliție Județean Covasna privind intensificarea acțiunilor de educație rutieră și informare a cetățenilor, în scopul reducerii numărului de accidente grave de circulație

Sfântu Gheorghe se pregătește pentru viitor
23.10.2025

Curs despre inteligența artificială pentru conducătorii administrației publice

Începe votul pentru finaliştii Best of Sepsi 2025 – alege-i pe eroii de zi cu zi din Sfântu Gheorghe
17.10.2025

În perioada 20 octombrie – 2 noiembrie 2025, locuitorii sunt invitați să își exprime votul pentru finaliștii celor nouă categorii ale competiției, care îi premiază pe „eroii de zi cu zi” ai comunităţii.

Începe depunerea cererilor pentru ajutorul de încălzire la Sfântu Gheorghe
16.10.2025

Dosarele pot fi depuse la sediul Direcției, pe strada Daliei nr. 1, la parterul blocului 12.

Noile semafoare din Sfântu Gheorghe vor fi puse în funcțiune treptat
15.10.2025

Proiectul are ca scop fluidizarea traficului și crearea unui management modern al circulației, bazat pe un plan tehnic realizat de specialiști.