ro
 
Miercuri, 25. Iunie 2025.

Aproape 300 de copii au desenat străzile din Sfântu Gheorghe în weekend

31.05.2021

Câștigătorii concursului de desene pe asfalt vor fi premiați de Ziua Copilului 

În urma invitației Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe de a participa la un concurs de desene pe asfalt, în weekend aproape 300 de copii au desenat cu cretă pe străzile din Sfântu Gheorghe. Cele mai bune 35 de lucrări vor fi premiate de Ziua Copilului, pe 1 iunie, începând cu ora 16:00, în Piața Centrală.

Desenele au putut fi făcute pe orice suprafață asfaltată din oraș între 28 și 30 mai, iar dintre cele aproape 300 de lucrări înscrise în concurs, cele mai creative 35 de desene vor fi premiate. Astfel, având în vedere numărul mare de înscrieri, juriul va premia 35 de desene în trei categorii (grădiniță, școală primară și copii mari), în loc de 30 câte au fost anunţate iniţial.

Concursul a fost foarte apreciat de copii, care au colorat cu entuziasm, cel mai mic având un an și jumătate, dar au participat și frați și surori și grupuri de la grădinițe și școli, iar organizatorii doresc să mulțumească cadrelor didactice pentru participare.

Dacă nu ați reușit să desenați în weekend, nu vă descurajați, pentru că de Ziua Copilului, între orele 11:00 și 16:00, veți avea ocazia să colorați Piața Centrală în cadrul maratonului de desene pe asfalt și chiar să vă lăsați amprentele pe literele gigantice #SEPSI, coordonaţi de elevii și voluntarii de la Liceul de Arte “Plugor Sándor”.

Câștigătorii concursului de desene pe asfalt au fost anunțați telefonic și sunt așteptați să fie prezenți la instalaţia #SEPSI pe 1 iunie, la ora 16:00, pentru a-și ridica premiile. 

Lista câștigătorilor poate fi consultată mai jos:

  1. Ambrus Réka
  2. András Krisztian
  3. Asztalos Csilla
  4. Bajkó Bernadett
  5. Balog-Fogarasi Aletta
  6. Barabás Aliz Edua 
  7. Bihari Anna & István
  8. Bodó Rápolti Dorka
  9. Buzea Irina
  10. Calotescu Andreea
  11. Crăciun Leonard Ádám
  12. Daragics Nóra
  13. Dávid Dora & Eszter
  14. Deák Szép Hunor & Márton
  15. Dezső Dorka
  16. Dochioiu Maria
  17. Elchlinger Leila
  18. Eva Luna Neumann
  19. Farkas Balázs & Kristóf
  20. Fekete Gyopár Zselyke
  21. Florea Csanád
  22. Gyurkó-Henning Luca & Lili
  23. Jobb-Albert Andor-Álmos
  24. Kelemen Magor
  25. Köntés Csanád
  26. Maria Neagu
  27. Péter Csíki Csanád
  28. Puskás Bajkó Zsombor
  29. Szmolka Eszter
  30. Szodoray- Parádi Ilka
  31. Szodoray- Parádi Katinka
  32. Tankó Hunor Patrik
  33. Tóth Takó Jázmin
  34. Veres Nagy Lőrinc
  35. Vitos Gréta
Festivalul Sepsi Jazz & Blues, ediţia a IV-a
24.06.2025

Cea de-a 4-a ediție a Festivalului Sepsi Jazz & Blues va avea loc în perioada 27–29 iunie 2025, în Parcul Memorial '56 din Sfântu Gheorghe

Activităţi de vară la Sfântu Gheorghe
20.06.2025

La Sfântu Gheorghe putem alege dintr-o gamă variată de activități de agrement și relaxare activă pentru întreaga familie, unde atât cei mici cât și cei mari se pot simți minunat.

Sfântu Gheorghe dă tonul: un eveniment în care cunoașterea și distracția merg mână în mână – bine ați venit în lumea futuretainmentului
19.06.2025

În perioada 28–30 august, Sfântu Gheorghe se îmbogățește cu o nouă inițiativă: începe MindFormers, un eveniment neobișnuit care se concentrează asupra viitorului, în timp ce îi distrează, inspiră și provoacă la reflecție pe tineri.

SepsiRUN a fost un succes răsunător
18.06.2025

Aproape o mie de participanți au luat startul la primul festival de alergare din Sfântu Gheorghe

A început cea de-a șaptea ediție a Com’ON Sepsi
17.06.2025

Programul de participare pentru tineret din Sfântu Gheorghe îi așteaptă din nou pe tinerii inițiatori.