ro
 
Marți, 09. Iunie 2026.

Primele 23 de eco-insule de colectare a deşeurilor ajung la Sfântu Gheorghe

31.10.2024

Acestea vor fi amplasate în diferite zone din oraş, alte 77 de eco-insule urmând să fie instalate până la sfârşitul anului.

Pentru a răspunde nevoilor unui oraș în continuă dezvoltare și pentru a crea un mediu înconjurător mai curat şi mai ecologic, Municipiul Sfântu Gheorghe va primi în acest an 100 de  eco-insule de colectare a deșeurilor, achiziţionate de Guvern din fonduri europene prin PNRR. 

„Achiziția publică s-a realizat prin intermediul Ministerului Mediului, iar la nivel național, toți cei care au aplicat vor primi containere de colectare a deșeurilor identice. Locuitorii din Sfântu Gheorghe vor putea utiliza containerele inteligente atât cu un card personalizat, cât și cu o aplicație mobilă” – a declarat viceprimarul Tóth-Birtan Csaba.

În următoarele zile, primele 23 de eco-insule vor fi amplasate în oraş, fiecare insulă fiind dotată cu containere separate pentru deşeuri menajere, biodegradabile, plastic/metal, hârtie/carton și sticlă, urmând ca celelalte 77 de eco-insule să fie  livrate până la sfârșitul anului. 

Sistemul va putea înregistra persoana care aruncă deșeurile, permițând astfel verificarea corectitudinii sortării acestora. Funcționarea containerelor pentru colectare selectivă se va face cu ajutorul panourilor solare.

În același timp, Primăria a semnat contractul de finanțare pentru a doua etapă a proiectului, în care a aplicat pentru încă 44 de containere inteligente, care vor fi amplasate la Sfântu Gheorghe până la sfârșitul anului 2025. 

În ultimele zile, TEGA în colaborare cu compania Sepsi Út-Építő a început deja să elibereze locaţiile pentru noile eco-insule, urmând ca în următoarele săptămâni să fie distribuite şi cartelele personalizate de acces, împreună cu broşuri informative despre cum funcţionează întregul sistem. Până la punerea în funcţiune a noilor eco-insule, locuitorii vor putea depune deşeurile în containerele rămase în fostele puncte de colectare. 

Eco-insulele contribuie la crearea unui mediu sănătos și la reducerea volumului de deșeuri care ajung în gropile de gunoi. Prin colectarea separată, resursele naturale sunt protejate, iar deșeurile reciclabile pot fi transformate în produse noi, cu un impact minim asupra planetei.

Pe lângă rolul lor ecologic, eco-insulele oferă și un beneficiu estetic, păstrând spațiile publice mai curate și mai bine organizate. 

Restricții de circulație din cauza Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRUN
08.06.2026

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 12 iunie, și sâmbătă, 13 iunie vor avea loc restricții de circulație în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRUN.

Platformă ucraineană de dans la Sfântu Gheorghe
05.06.2026

dancEUA este un proiect european de cooperare culturală care își propune să susțină scena ucraineană de dans contemporan și să creeze colaborări pe termen lung între artiști ucraineni și europeni. În cadrul proiectului este organizată și Platforma Ucraineană de Dans PULSE, care îi așteaptă pe spectatori la Sfântu Gheorghe cu cinci spectacole și întâlniri cu publicul.

Copiii sunt din nou în prim-plan: de Ziua Copilului, cei mici cuceresc Piața Centrală din Sfântu Gheorghe!
27.05.2026

Pe 1 iunie, copiii vor pune din nou stăpânire pe Piața Centrală și pe Parcul Elisabeta din Sfântu Gheorghe.

SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. 

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.