ro
 
Vineri, 12. Iunie 2026.

Primăria Sfântu Gheorghe cumpără apartamente sau case de locuit care vor fi locuințe de necesitate

14.01.2022

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe anunţă că achiziționează apartamente sau case de locuit pe teritoriul oraşului dar și în localitățile învecinate pentru a le transforma în locuințe de necesitate.

Modelul formularului de ofertă se poate obţine de la Compartimentul de Relații cu Publicul, Informații și Registratură al Primăriei, pe str. 1 Decembrie 1918, nr. 2, biroul 1, sau în format online AICI.

La oferta depusă se anexează copia extrasului de carte funciară valabil, respectiv copia cărții de identitate a proprietarilor.

Ofertele se pot depune personal la Registratura Primăriei sau prin email la info@sepsi.ro până la data de 3 iunie 2022.

MindFormers – ediţia a 2-a: În septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe se umple din nou de viață și de gânduri orientate spre viitor
11.06.2026

În perioada 16–19 septembrie, fosta Fabrică de Țigarete din Sfântu Gheorghe va fi din nou populată, fiind organizată cea de-a doua ediție a evenimentului MindFormers, al cărui scop este să gândim împreună despre viitor, inovare, tehnologie, sustenabilitate și despre schimbările care profilează deja următoarele decenii.

Noaptea Mișcării revine pentru a doua oară la Sfântu Gheorghe – participanții sunt așteptați cu experiențe sportive gratuite
10.06.2026

Pe 12 iunie, vineri, pentru o singură noapte, mișcarea și experiențele comunitare vor fi în centrul atenției la Sfântu Gheorghe, unde, în cadrul programului Noaptea Mișcării, cei interesați vor putea alege dintre peste șaisprezece discipline sportive și numeroase forme de mișcare recreativă.

Expoziţia interactivă „Ziua inventatorilor maghiari”, organizată în fosta fabrică de ţigarete
09.06.2026

Cu ocazia Zilei Inventatorilor Maghiari are loc a cincea ediţie a expoziţiei, eveniment care va avea loc în perioada 11–13 iunie în clădirea fostei fabrici de ţigarete

Restricții de circulație din cauza Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRUN
08.06.2026

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe informează locuitorii că, în zilele de vineri, 12 iunie, și sâmbătă, 13 iunie vor avea loc restricții de circulație în diferite zone ale orașului din cauza evenimentelor organizate în cadrul Nopții Mișcării și a festivalului de alergare SepsiRUN.

Platformă ucraineană de dans la Sfântu Gheorghe
05.06.2026

dancEUA este un proiect european de cooperare culturală care își propune să susțină scena ucraineană de dans contemporan și să creeze colaborări pe termen lung între artiști ucraineni și europeni. În cadrul proiectului este organizată și Platforma Ucraineană de Dans PULSE, care îi așteaptă pe spectatori la Sfântu Gheorghe cu cinci spectacole și întâlniri cu publicul.