ro
 

Zidul invizibil trebuie dărâmat

08.03.2010
Parteneriat cu comunitatea rromă din Őrkő

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, prin Asociaţia Amenkha, a început procedurile de angajare a patru rromi din  Őrkő. Aceştia vor avea rolul de intermediari  între Municipalitate, Organele de Pază  şi Ordine şi comunitatea rromă, a declarat primarul  Antal Árpád András în cadrul conferinţei de presă de joi.
Acesta este primul pas pentru a putea construi încrederea reciprocă,  fiind de acord şi reprezentantul comunităţii rrome, domnul Dima Mihály.

Despre aşa numitul „zid al Berlinului”de pe strada  Váradi József din Sfântu Gheorghe s-a discutat  foarte foarte mult, cei din  Őrkő l-ar dărâma, iar locuitorii din zonă l-ar întări.
Din punctul de vedere al Primarului, nu este vorba doar de zidul propriu zis, ci există şi un zid  nevăzut, împotriva căruia trebuie să facem ceva.  „Őrkő este o bombă socială şi atunci când va exploda, va fi târziu să acţionăm”, a subliniat primarul Antal Árpád András.

\"\"

Se speră ca cei patru angajaţi vor ajuta Poliţia Comunitară şi Jandarmeria în munca lor, îşi vor asuma rolul de  punte între comunitatea din  Őrkő şi autorităţi, pe de o parte ar preveni abuzurile organelor de ordine iar pe de altă parte ar face comunitatea rromă să înţeleagă, că legile trebuie respectate.
În primul rând ar verifica toate căruţele neînmatriculate şi în general circulaţia acestora în oraş, iar datorită faptului că numărul autoturismelor a crescut  semnificativ, căruţele reprezintă un real pericol.
Domnul Dima Mihály a menţionat şi faptul că s-au gândit ca  împreună cu Poliţia, să facă cunoscute regulile de circulaţie şi indicatoarele, rromilor din  Őrkő.
Acolo trăiesc  aproximativ 2000 de persoane, iar din totalul adulţilor lucrează cam un sfert.
   
Primăria a demarat deja de anul trecut un program de colaborare cu rromii, asigurând păşuni pentru caii lor, iar mulţumită acestui program, a scăzut numărul cailor lăsaţi liberi în oraş. 
„În timp ce în anul 2006 am fi putut  înhăma cam 10-12 cai pe săptămână, dacă aveam capacitatea,  pe tot parcursul anului trecut am prins doar 12 cai fără proprietari, pe străzile oraşului. ”- a subliniat realizările programului, domnul  Hadnagy István, Şeful Poliţiei Comunitare.
În acelaşi timp, Municipalitatea a oferit şi posibilitatea ca rromii să  să se achite de obligaţiile de plată a 80-90 % din amenzi prin muncă în folosul comunităţii.
Proiect de normalitate la Sfântu Gheorghe: statuia lui Mihai Eminescu va fi amplasată în oraș
24.06.2026

Primarul Antal Árpád și președintele PNL Covasna, Olimpiu Floroian, au anunțat demararea proiectului, ca urmare a unui acord menit să restabilească punțile de comunicare cu comunitatea românească locală, rămasă fără reprezentare în Consiliul Local după alegerile din 2024

Sâmbătă vor fi date în folosinţă bărcile şi hidrobicicletele de pe Lacul din zona Gării
23.06.2026

În weekend va începe şi un nou sezon la Ştrandul din Sfântu Gheorghe

Măsuri active pentru gestionarea prezenței urșilor în zonele locuite din Sfântu Gheorghe
22.06.2026

Un exemplar a fost recoltat în weekend de pe strada Fermei, iar pe Lunca Oltului a fost montată o capcană

Noaptea Muzeelor la Colecția Publică Cinegetică
18.06.2026

Colecția Publică Cinegetică se alătură ediției din acest an a evenimentului Noaptea Muzeelor, organizată în data de 20 iunie 2026. Între orele 17:00 și 22:00, instituția îi așteaptă pe vizitatori cu un program diversificat, dedicat naturii, artei și cunoașterii științifice.

Noaptea Muzeelor 2026
16.06.2026

În noaptea de sâmbătă, 20 iunie, luminile vor rămâne aprinse din nou în spațiile expoziționale din Sfântu Gheorghe: Centrul de Artă din Transilvania, Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA și  Muzeul Național Secuiesc