ro
 
Luni, 16. Februarie 2026.

Sfântu Gheorghe se va înfrăţi cu încă un oraş

12.03.2012

Conducerea Municipiului Sfântu Gheorghe a fost gazda delegaţiei oraşului  Mosonmagyaróvár din Ungaria. Edilii celor două oraşe, dr. Nagy István – primarul oraşului Mosonmagyaróvár şi domnul  Antal Árpád András – primarul oraşului Sfântu Gheorghe, au declarat că ar dori ca legăturile celor două oraşe să fie mai strânse. Este interesant că ambele oraşe trăiesc în „umbra” unui oraş mare, în cazul oraşului  Mosonmagyaróvár, acest oraş mai mare fiind Győr, iar Sfântu Gheorghe face tot posibilul să se dezvolte lângă Braşov. Surpriza este şi faptul că Braşovul este oraş înfrăţit cu Győr.

În luna decembrie, o delegaţie din Sfântu Gheorghe a fost primită la  Mosonmagyaróvár, în conferinţa de presă spunându-se şi faptul că sfera economică şi civilă au precedat cele două primării. Liceul Mikes Kelemen din oraşul nostru  este înfrăţit deja cu o şcoală din Mosonmagyaróvár, existând o bună colaborare şi între Lipót  şi Brutăria Diószegi. Pe lângă acestea, în Mosonmagyaróvár trăiesc mulţi oameni din Sfântu Gheorghe, aceştia fiind cei care au solicitat demararea acestor formalităţi de înfrăţire a celor două oraşe, deoarece oraşul din Ungaria nu a mai fost înfrăţit cu un oraş din Ardeal, Sfântu Gheorghe fiind primul. Primarii ambelor oraşe au declarat că ar dori ca relaţiile să nu depindă numai de relaţiile dintre conducerile oraşelor, şi această legătură să nu existe doar la acest nivel, astfel că se plănuieşte o vizită a unor tineri din Mosonmagyaróvár în Ardeal.
 

Au fost anunțați câștigătorii Best of Sepsi
08.02.2026

Eroii de zi cu zi din Sfântu Gheorghe au fost celebrați sâmbătă seara la gala de premiere

Primarul Antal Árpád a prezentat un raport privind situația taxelor şi impozitelor locale din Sfântu Gheorghe
03.02.2026

Primarul a făcut și o retrospectivă, amintind că în decembrie 2025 Guvernul a modificat semnificativ legislația privind taxele locale

Record de audiență la Cinema Arta din Sfântu Gheorghe în 2025
29.01.2026

Cinema Arta din Sfântu Gheorghe, care a împlinit luna aceasta 9 ani, a depășit anul trecut toate recordurile anterioare: s-au vândut în total 51.614 bilete pentru 2.118 proiecții, astfel încât numărul spectatorilor a atins practic numărul total al locuitorilor orașului.

Milán și Anna, în topul preferințelor pentru numele nou-născuților în Sfântu Gheorghe în 2025
27.01.2026

Potrivit Compartimentului de Stare Civilă din cadrul Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe în anul 2025 au fost întocmite 1.343 de acte de naștere.

S-au deschis înscrierile pentru participarea publicului la gala Best of Sepsi
23.01.2026

Evenimentul din 7 februarie va putea fi urmărit în direct și online