ro
 

De închiriat etajul al treilea din clădirea Romtelecom

23.01.2012

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe aşteaptă până la data de 25 ianuarie, cererile persoanelor juridice care doresc să închirieze etajul 3 al clădirii Romtelecom, unde se află şi Direcţia Finanţe Publice Municipale. Municipalitatea a anunţat şi mai devreme că spaţiul este de închiriat, dar la prima încercare nu a reuşit să găsească chiriaş, astfel că a făcut un nou anunţ, zilele trecute. Domnul viceprimar Bálint József a declarat că spaţiul de 300 de metri pătraţi nu este încă compartimentat cu pereţi, aceştia fiind aşezaţi după ce spaţiul îşi va găsi gazda şi aceste lucrări se vor putea realiza conform nevoilor şi cerinţelor chiriaşului.

SepsiBook încheie ediția a cincea cu aproape 12.000 de vizitatori
18.05.2026

Cea de-a cincea ediție a Târgului de Carte și Festivalului de Literatură Contemporană SepsiBook s-a încheiat duminică la Sfântu Gheorghe cu un bilanț de peste 11.600 de vizitatori, confirmând interesul constant al publicului pentru lectură, evenimente culturale și întâlniri dedicate literaturii contemporane. Organizat pe parcursul a patru zile la Sepsi Arena, evenimentul a mizat și în acest an pe apropierea de noile generații de cititori, pe consolidarea micro-comunităților culturale și pe construirea unei experiențe care depășește formatul clasic al unui târg de carte.

SepsiBook transformă din nou Sfântu Gheorghe într-un centru al literaturii contemporane
11.05.2026

Între 14 și 17 mai, Arena Sepsi găzduiește cea de-a cincea ediție a târgului de carte și festivalului de literatură contemporană SepsiBook, unul dintre cele mai dinamice evenimente culturale dedicate lecturii din regiune. Aproape 150 de invitați, 115 evenimente, 56 de edituri – dintre care nouă prezente pentru prima dată – și 43 de standuri editoriale vor transforma, timp de patru zile, Sfântu Gheorghe într-un spațiu al întâlnirilor literare, al dialogului interdisciplinar și al experiențelor culturale dedicate tuturor generațiilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.