ro
 

A fost semnat proiectul cu finanţare UE având cea mai mare valoare de până acum

20.12.2010

Cu prilejul vizitei în judeţul Covasna, ministrul dezvoltării regionale şi turismului, Elena Udrea, a semnat sâmbătă la Sfântu Gheorghe şapte contracte de finanţare, printre care proiectul privind reabilitarea căminului „Zathureczky Berta”, proiectul vizând reabilitarea Grupului Şcolar „Puskás Tivadar”, precum şi proiectul de cea mai mare anvergură de până acum al reşedinţei de judeţ, planul integrat de dezvoltare urbană al municipiului Sfântu Gheorghe.

Din cele 21 de proiecte depuse în cadrul Programului Operaţional Regional, 18 proiecte au fost iniţiate de consiliul local iar 3 de către consiliul judeţean – a informat Antal Árpád András, primarul Municipiului Sfântu Gheorghe. „Programul Operaţional Regional este un program important, deoarece se pot depune proiecte din domenii extrem de diverse. Astfel, municipiul Sfântu Gheorghe a depus proiecte vizând domeniile: social, protecţia mediului înconjurător, învăţământ, turism, sănătate, generator de loc de muncă, protecţia monumentelor istorice şi de dezvoltarea infrastructurii, aceste proiecte au fost aprobate. În următorii ani, datorită acestor proiecte finanţate de Uniunea Europeană imaginea oraşului se va schimba semnificativ şi vom îmbunătăţii calitatea vieţii locuitorilor municipiului” – a declarat Antal Árpád András. Primarul a subliniat: între consiliile locale din Ţinutul Secuiesc şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului s-a dezvoltat o colaborare eficientă. Rezultatul concret al acestei colaborări este inaugurarea de sâmbătă a pârtiei de schi de la Şugaş Băi.

Simion Crețu, directorul general ADR Centru, a subliniat faptul că, în ultimii doi ani, din Sfântu Gheorghe, s-au predat multe proiecte viabile. În mod similar s-a exprimat şi ministrul Elena Udrea precizând: conducerea oraşului Sfântu Gheorghe a elaborat o bună strategie de dezvoltare, a cărei rezultate sunt deja vizibile.

După festivităţile din Sfântu Gheorghe, a fost inaugurată la Şugaş Băi, în prezenţa ministrului Elena Udrea, pârtia de schi recent terminată, cu clădirea aferentă. Pe lângă teleschiuri, atât pârtia nouă, cât şi cea veche, au fost echipate cu tunuri de zăpadă. În staţiunea Şugaş-Băi pârtia de schi îşi aşteaptă iubitorii sportului de iarnă în sezonul 2010-2011.

Proiect de normalitate la Sfântu Gheorghe: statuia lui Mihai Eminescu va fi amplasată în oraș
24.06.2026

Primarul Antal Árpád și președintele PNL Covasna, Olimpiu Floroian, au anunțat demararea proiectului, ca urmare a unui acord menit să restabilească punțile de comunicare cu comunitatea românească locală, rămasă fără reprezentare în Consiliul Local după alegerile din 2024

Sâmbătă vor fi date în folosinţă bărcile şi hidrobicicletele de pe Lacul din zona Gării
23.06.2026

În weekend va începe şi un nou sezon la Ştrandul din Sfântu Gheorghe

Măsuri active pentru gestionarea prezenței urșilor în zonele locuite din Sfântu Gheorghe
22.06.2026

Un exemplar a fost recoltat în weekend de pe strada Fermei, iar pe Lunca Oltului a fost montată o capcană

Noaptea Muzeelor la Colecția Publică Cinegetică
18.06.2026

Colecția Publică Cinegetică se alătură ediției din acest an a evenimentului Noaptea Muzeelor, organizată în data de 20 iunie 2026. Între orele 17:00 și 22:00, instituția îi așteaptă pe vizitatori cu un program diversificat, dedicat naturii, artei și cunoașterii științifice.

Noaptea Muzeelor 2026
16.06.2026

În noaptea de sâmbătă, 20 iunie, luminile vor rămâne aprinse din nou în spațiile expoziționale din Sfântu Gheorghe: Centrul de Artă din Transilvania, Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA și  Muzeul Național Secuiesc