ro
 

Cadou pentru aniversare

28.09.2010

Trebuie să se rezolve situaţia sediilor instituţiilor culturale

În cadrul întâlnirii de săptămâna trecută, dintre conducerile oraş – judeţ,  domnul primar  Antal Árpád András a declarat că până anul viitor se va rezolva situaţia sediului Ansamblului de Dansuri „Háromszék”. Conform planurilor, această instituţie culturală care se află sub autoritatea Consiliului Judeţean, se va muta în noua sală studio, construită în curtea teatrului. Pentru continuarea lucrărilor la sala studio, a fost organizat deja concursul pentru achiziţii publice iar firma câştigătoare va începe lucrările într-un timp scurt.

„Prin asta, se va rezolva o problemă veche a Ansamblului de Dansuri „Háromszék”, deoarece, de ani de zile, acesta lucrează în clădirea Casei de Cultură a Sindicatelor,  în condiţii nedemne” - a subliniat  Preşedintele Consiliului Judeţean, domnul  Tamás Sándor.

Directorul instituţiei culturale, domnul  Deák Gyula a declarat că această veste bună a venit exact la aniversarea de 20 de ani de existenţă, veste pe care au primit-o cu foarte mare bucurie, deoarece, problema sediului este una foarte veche.

Noua Sala Studio, construită în curtea teatrului, are o suprafaţă utilă de 740 de metri pătraţi, având , la parter, 2 săli de repetiţii, iar la etaj, sala de spectacole, care va avea 120 – 140 de locuri. Sala Studio va fi legată de clădirea teatrului print-un hol.

Mulţumită bunei colaborări între Consiliul Judeţean şi Consiliul Local, Ansamblul de Dansuri „Háromszék” primeşte finanţare şi din partea Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe, iar Teatrul  „Tamási Áron ”, care este sub autoritatea oraşului, a preluat Studio M, care funcţionează în cadrul Ansamblului de Dansuri, motivul fiind evitarea concedierilor.

„Demararea acţiunii de executare silită la Casa de Cultură a Sindicatelor, este unul din planurile de viitor, deoarece, aceasta a cumulat o datorie imensă către Consiliul Local.”- a declarat primarul  Antal Árpád András, subliniind şi faptul că, această clădire, încetul cu încetul se deteriorează, proprietarii nu investesc, doar utilizând banii încasaţi din plata chiriilor.

 „Ar fi păcat dacă şi această clădire ar deveni o paragină, deşi, prin reabilitarea ei, s-ar putea include şi ar şi trebui inclusă în viaţa culturală a oraşului.” - a mai declarat edilul oraşului.

Cu această ocazie, domnul primar a mai declarat că procesele cu firma braşoveană care închiriază clădirea cinematografului, continuă. Această firmă nu este dispusă să predea clădirea, oraşului, deşi există, în acest sens, o Hotărâre Guvernamentală. Această clădire ar fi noua casă pentru Teatrul „Andrei Mureşanu”, în acelaşi timp, dorindu-se şi reluarea difuzării de filme.

 

Terenurile de sport școlare pot fi folosite și în timpul vacanței de vară la Sfântu Gheorghe
25.06.2026

Pentru a sprijini un stil de viață sănătos, în consultare cu instituțiile de învățământ locale, pistele de alergare și terenurile de sport din curțile școlilor vor rămâne deschise și pe perioada vacanței, astfel încât oricine le poate folosi – cu respectarea regulamentului intern al instituțiilor – și în timpul vacanței de vară.

Proiect de normalitate la Sfântu Gheorghe: statuia lui Mihai Eminescu va fi amplasată în oraș
24.06.2026

Primarul Antal Árpád și președintele PNL Covasna, Olimpiu Floroian, au anunțat demararea proiectului, ca urmare a unui acord menit să restabilească punțile de comunicare cu comunitatea românească locală, rămasă fără reprezentare în Consiliul Local după alegerile din 2024

Sâmbătă vor fi date în folosinţă bărcile şi hidrobicicletele de pe Lacul din zona Gării
23.06.2026

În weekend va începe şi un nou sezon la Ştrandul din Sfântu Gheorghe

Măsuri active pentru gestionarea prezenței urșilor în zonele locuite din Sfântu Gheorghe
22.06.2026

Un exemplar a fost recoltat în weekend de pe strada Fermei, iar pe Lunca Oltului a fost montată o capcană

Noaptea Muzeelor la Colecția Publică Cinegetică
18.06.2026

Colecția Publică Cinegetică se alătură ediției din acest an a evenimentului Noaptea Muzeelor, organizată în data de 20 iunie 2026. Între orele 17:00 și 22:00, instituția îi așteaptă pe vizitatori cu un program diversificat, dedicat naturii, artei și cunoașterii științifice.