ro
 
Joi, 29. Ianuarie 2026.

Sprijin pentru famiile afectate de inundaţii

16.07.2010

În şedinţa extraordinară de luni, Consiliul Local a hotărât ca mai mult de 110 familii afectate de inundaţii, să primească ajutoare. După cum se ştie, ploile torenţiale din Sfântu Gheorghe au cauzat probleme de două ori, râul Debren ieşind din matcă a inundat 19 străzi, iar canalizarea n-a putut face faţă cantităţii de precipitaţii.

Primarul Antal Árpád András a spus că valoarea ajutorului este între 100 şi 2500 lei, comisia de evaluare a pagubelor analizând fiecare caz în parte.

 „Cine ajută repede, ajută de două ori, tocmai de aceea consiliul local s-a grăbit să evalueze pagubele, ca să ajute famiile intrate în necaz, ajutorul fiind finanţat din fondul de urgenţă, în valoare totală de 104.600 lei” – i-a informat edilul oraşului, pe consilieri.

Tot în şedinţa de luni s-a hotărât ca în luna iulie, famiile afectate să fie scutite de la plata apei, canalizării şi a transportării gunoiului. Domnul Tóth Birtan Csaba, directorul TEGA S.A., a raportat că instituţia a transportat gratuit mâlul şi aluviunile rezultate, anunţând, în acelaşi timp, că podul din stada Malomgát va fi reparat prin forţe proprii.

Milán și Anna, în topul preferințelor pentru numele nou-născuților în Sfântu Gheorghe în 2025
27.01.2026

Potrivit Compartimentului de Stare Civilă din cadrul Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe în anul 2025 au fost întocmite 1.343 de acte de naștere.

S-au deschis înscrierile pentru participarea publicului la gala Best of Sepsi
23.01.2026

Evenimentul din 7 februarie va putea fi urmărit în direct și online

Primăria Sfântu Gheorghe modifică nivelul impozitelor locale pentru acest an
22.01.2026

Antal Árpád: „Ca primar am înţeles că 2026 este anul în care traiul de zi cu zi este mai important decât dezvoltarea, prezentul este mai important decât viitorul.”

Primăria Sfântu Gheorghe oferă posibilitatea de prelungire a contractelor de concesiune pentru 431 de garaje
19.01.2026

Contractele de închiriere vor fi analizate separat în următoarea perioadă

Se extinde programul De Minimis pentru firmele din Sfântu Gheorghe: se pot solicita reduceri și pentru impozitul pe teren
19.01.2026

Firmele cu sediul în Sfântu Gheorghe vor putea solicita rambursarea a minim 70% din impozitul local pe terenuri