ro
 
Miercuri, 26. Noiembrie 2025.

A demarat Programul „Vino Acasă!”

11.07.2010

Deşi, cu multe greutăţi, încet demarează programul Vino Acasă, anunţat anul trecut de Primăria Sfântu Gheorghe, care are ca scop atragerea acasă a tinerilor intelectuali. În urma hotărârii adoptate de consiliul local, primele 4 perechi de tineri vor putea lua în folosinţă terenurile din strada Borviz, pe care trebuie să-şi construiască locuinţele, în decurs de 2 ani, conform proiectelor puse la dispoziţie de primărie. Tinerii au la dispoziţie trei proiecte, din care pot alege.

În urma hotărârii adoptate,  terenurile pot fi luate în primire de Urbán Péter, Dezső István, Fülöp István és Virág Irén Rozália. Documentul conţine şi o modificare importantă, referitoare la aportul propriu al tinerilor, acesta scăzând de la 55%, procentaj stabilit iniţial,  la 25%. Despre această scădere s-a vorbit de aproape un an de zile, dar atunci n-a primit aprobarea consiliului.

Viceprimarul Sztakics Éva a dezminţit un zvon legat de acest proiect, cum că, primăria ar le-ar impune  firma cu care pot lucra tinerii, la construirea locuinţelor. „Nu ştim de unde au pornit aceste zvonuri, dar trebuie să lămurim că nu am impus nici firmele cu care să coloboreze, nici materialele de construcţie necesare. Tinerii decid dacă-şi construiesc singuri casa, sau fac contract cu cineva”. Antal Árpád András a completat: casa poate fi construită şi din lemn, dacă aşa doresc cei ce fac parte din program, numai să respecte proiectul ales din cele trei variante. Această condiţie este importantă din punct de vedere urbanistic – a mai adăugat primarul.

Se apropie termenul de plată a chiriei pentru locurile de parcare de reședință!
26.11.2025

Termenul de plată a chiriei aferente anului 2026 pentru locurile de parcare de reședință este 15 decembrie 2025.

Aprinderea primei lumânări de Advent în Piața Centrală din Sfântu Gheorghe
24.11.2025

Perioada sărbătorilor de iarnă începe în curând, iar la Sfântu Gheorghe va debuta pe 30 noiembrie, la ora 19:30, odată cu aprinderea primei lumânări de Advent. Coroana uriașă de Advent amplasată în Piața Centrală primește anul acesta un nou decor, realizat de artiști locali. În același weekend se vor aprinde și luminițele festive pe mai multe străzi din oraș, acestea fiind completate anul acesta cu mai multe elemente vizuale noi.

Primăria Sfântu Gheorghe lansează o amplă acțiune pentru prevenirea violenței domestice
20.11.2025

Prin acest fel este promovată Linia Națională de Urgență pentru victimele violenței domestice – 0800 500 333, disponibilă gratuit non-stop, unde victimele primesc consiliere psihologică, juridică și îndrumare către adăposturi sau servicii sociale locale.

Sfântu Gheorghe intră în atmosfera sărbătorilor cu brad uriaș, o nouă coroană de Advent și Show Laser de Revelion
19.11.2025

Primăria Sfântu Gheorghe şi Casa de Cultură „Kónya Ádám” fac ultimele pregătiri pentru un sezon al sărbătorilor de iarnă care se anunţă plin de evenimente, programe dar şi surprize.

Modificări ale ciclurilor semafoarelor pentru fluidizarea traficului
17.11.2025

Primăria Sfântu Gheorghe anunță ajustări ale ciclurilor semafoarelor ca urmare a sesizărilor primite de la cetățeni.