ro
 
Sâmbătă, 09. May 2026.

Mare larmă de Ziua Copilului, la Sfântu Gheorghe

08.06.2010
Evenimentul a fost organizat de Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, în colaborare şi cu sprijinul acordat de  instituţiile municipale,  ONG-ri, fundaţii şi voluntari.

\"\"
Foto: Henning Eszter

Biblioteca Judeţeană “Bod Péter” şi Caritas le-a oferit copiilor o noutate, care a devenit cel mai popular punct al programului  şi anume „Maszattér”, un orăşel contruit pentru copii, unde se putea intra doar cu paşaport de copii. Tot o noutate a fost şi „Confecţionarea marionetelor”, în organizarea Trupei de păpuşari “Cimborák” a Teatrului Tamási Áron , care le-a permis copiilor să vadă  secrete din culisele teatrului de păpuşi. Asemănător programului de anul trecut, şi anul acesta,  copiii au participat  la jocuri de integrare, care i-a adus mai aproape de lumea specială a  celor cu dizabilităţi, dar au putut încerca şi nenumărate alte jocuri distractive şi de aptitudine.

\"\"
Foto: Vargyasi Levente

Şi târgul organizat de Ziua Copilului s-a bucurat de un real succes, aproape douăzeci de comercianţi vânzându-şi produsele. Participarea a fost complet gratuită şi în plus, Consiliul Local  le-a dăruit micilor participanţi steguleţe,  baloane, creioane colorate şi  bomboane.

\"\"
Foto: Henning János

Şi în acest an, ca şi în anii precedenţi, Ziua Copilului a fost organizată şi coordonată de Biroul de Imagine al Primăriei, scenariul evenimentului fiind făcut tot de el. Voluntarii Maltezi  şi-au asumat şi ei o muncă imensă, în cadrul activităţilor.

Restricții de circulație și parcări închise în centrul orașului pentru parada motocicliștilor
08.05.2026

Evenimentul are ca scop sensibilizarea conducătorilor auto asupra prezenței motocicliștilor în trafic.

SepsiRUN 2026 – 12–13 iunie. Când Sfântu Gheorghe aparține alergătorilor!
06.05.2026

Scopul evenimentului rămâne și anul acesta reunirea celor interesați de alergare, mișcare și un stil de viață activ, fie că este vorba de începători, amatori sau sportivi cu experiență.

Zilele Sfântu Gheorghe: Restricţii de circulație
28.04.2026

Din cauza organizării celei de-a 33-a ediții a Zilelor Sfântu Gheorghe, organizatorii atrag atenția că, începând de miercuri, 29 aprilie, ora 17:00, parcările din zona centrală vor fi închise, iar de joi, 30 aprilie, ora 09:00, până pe 4 mai, ora 12:00, circulația va fi restricționată.

Primăria Sfântu Gheorghe a interzis jocurile de noroc şi pariurile sportive în zonele rezidenţiale ale oraşului
24.04.2026

Aceste activităţi vor fi permise doar în zona industrială de la ieşirea din oraş spre Braşov