ro
 
Vineri, 12. Septembrie 2025.

A fost eliminată taxa de acces spre staţiunea Șugaș Băi

23.07.2021

Consiliul Local Sfântu Gheorghe a adoptat recent o hotărâre care prevede eliminarea taxei de acces spre staţiunea Șugaș Băi. Decizia a intrat în vigoare pe 21 iulie.

Sumele colectate din taxa de acces spre Șugaș Băi, în valoare de 3 lei pentru fiecare mașină, erau utilizate pentru îngrijirea spațiilor verzi, curățarea și întreținerea locurilor de picnic în această zonă. Însă, în prezent s-a ajuns în situația în care sumele colectate din această taxă să nu mai fie suficiente pentru acoperirea cheltuielilor, așa că s-a renunțat la colectarea acesteia  și serviciul va fi plătit din bugetul local.

Până pe 15 septembrie se mai pot înscrie cuplurile din Sfântu Gheorghe care anul acesta împlinesc 50 sau 60 de ani de căsnicie!
11.09.2025

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe îi felicită în fiecare an pe soții care celebrează nunta de aur sau nunta de diamant.

Pe 15 septembrie încep nominalizările pentru a doua ediţie Best of Sepsi
11.09.2025

Primăria Sfântu Gheorghe doreşte să descopere şi să premieze eroii de zi cu zi ai oraşului

Încep lucrările de mondernizare pe strada Mică
09.09.2025

În perioada 11 septembrie 2025 – 8 februarie 2026 se vor efectua lucrări ample de modernizare a infrastructurii

Precizări oficiale privind noile cărți de identitate: CEI și CIS, diferențe și utilizare
05.09.2025

În spațiul public au fost vehiculate recent informații eronate cu privire la documentele de identitate aflate în prezent în circulație. Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor consideră necesar să facă următoarele precizări, pentru corecta informare a opiniei publice.

Lunar Eclipse – primul eveniment al clubului MindFormers
04.09.2025

Spectacol astronomic și atmosferă de Chill Zone pe 7 septembrie în curtea fostei fabrici de ţigarete